Církevní obřad? To není pro nás.

Když provádím snoubence naším místem, obvykle se dostaneme i k tématu matričního a církevního obřadu. “My chceme ten normální. Církevní, to pro nás není.” Tohle už jsem slyšela několikrát i od párů, kteří si pak své ANO řekli před církevním hodnostářem některé z církví.

Proč si tedy zvolili církev?

Církevní obřad může být “náhradní” varianta, pokud je matrikářka ze spádové oblasti ve vašem termínu nedostupná. Můžete si také vybrat církev, protože máte nějaké nestandartní požadavky, které se mohou týkat například dne a hodiny obřadu, nebo konkrétních slov, která chcete, aby v proslovu zazněla, nebo jakékoliv další požadavky na průběh obřadu.

U nás je matriční obřad možný pouze v pátek a sobotu a nejpozději v 15 hod. Je možné u nás uspořádat svatební obřad i v jiný den v týdnu, ale obřad to bude muset být církevní. Už jsme u nás zažili i večerní obřad, který začínal v 19:30 (těším se, až o něm budu moct napsat a ukázat fotky:) a tedy také formou církevního obřadu.

Náležitosti a náklady spojené s církevním obřadem

Ať už se rozhodnete pro matriční, nebo církevní obřad je nutné se spojit se spádovou matrikou (pro nás matrika v Praskačce a paní Veselá). Domluvíte se na schůzce, kde předáte potřebné doklady (OP a rodné listy, pro cizince to je malinko složitější).

Na základě dokladů paní matrikářka vystaví formulář pro církevního hodnostáře a nebo připraví dokument, který v den obřadu společní s ní (při matričním obřadu) podepíšete. Oddací list vám pak bude vystaven na příslušné matrice.

S matričním obřadem je spojen poplatek za uzavření manželství mimo úředně určenou místnost 1000 Kč. Při církevním obřadu je poplatek proměnlivý a závisí na vašem výběru církve i dojezdové vzdálenosti daného hodnostáře.

Pokud se rozhodnete pro církevní sňatek, můžete oslovit například tyto oddávající:

Petr Sikora
tel.:  739 600 228
 
Pavel Knob
tel.: 739 600 235
 
Michal Beran
tel.: 739 584 146,
 
Mikuláš Vymětal
tel.: 731 473 457
 
Štěpán Beran
tel.: 739 584 000
 
Roman Povala  (z Rožnova p.R.)
tel.: 739 584 184
Víte o dalších, nebo některý kontakt není aktuální? Dejte mi prosím vědět. Děkuji.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *